آری...دوست دارم عشق را،احساس را،رنگ و بوی اطلسی را،یاس را...

 
 
کاربرد پرتوهای کاتدی
|

سلام به همه دوستان وبلاگيم.امروز ميخوام که يه سری مطالبی درباره پرتوهای کاتدی بنويسم.مطالبم بيشتر به در دانش آموزان همسنم،يعنی دوم دبيرستانیها، می خوره.خودم خيلی در اينترنت دنبال کاربرد پرتوهای کاتدی گشتم ولی چيزی متأسفانه عايدم نشد.ولی اين هفته به همراه معلم شيمی عزيزمون(آقای احمدپور)به آزمايشگاه مرکزی رفتيم و به پاسخ همه سوالاتمون رسيديم.خب بريم سر اصل مطلب؛

اول از همه بهتـــره بدونيم پرتو کاتدی چه زمانی جريان ميابد؟پرتو کاتدی،زمانی جريان ميابد که بين کاتد(منفی) و آند(مثبت) اختلاف پتانسيل ايجاد شود.

پرتو کاتدی،بار منفی دارد.اين امر را با آزمايشی ساده ميتوانيم اثبات کنيم.به کمک يک آهنربا ميتوانيم منفی بودن اين پرتو را به راحتی اثبات کنيم.

پرتوهای کاتدی،در لوله های حاوی گازهای مختلف،رنگ های مختلفی دارند که الآن براتون مشخص می کنم.

در لوله ی حاوی گاز هيدروزژن،پرتو کاتدی صورتی رنگ است.

در لوله حاوی گاز آرگون بنفش است.(بعضی لامپ های مهتابی)

در لوله حاوی گاز هليم گل بهی رنگ است.(لامپ های مهتابی)

اين هم از بحث رنگ پرتو های کاتدی...

- خوب بريم سراغ کاربرد پرتوهای کاتدی:

طبق حرفهایی که در آزمايشگاهی که رفتيم،زده شد پرتوهای کاتدی چند کاربرد و فايده مفيد دارند.

در مهندسی معدن از پرتوهای کاتدی برای شناخت عناصر موجود در کوهستان و معادن استفاده می شود. مثلا در کوهستانی عناصر مختلفی وجود دارد و مهندسان ميتوانند قسمت هایی از کوه(مثلا سنگها)را به آزمايشگاه برده و به آن پرتو کاتدی بتابانند و طبق همان نتيجه گيری قبلی(هر عنصر در مقابل پرتو کاتدی رنگ خاصی دارد)ميتوانند مشخص کنند که آن کوه حاوی چه عناصری است...

همچنين در الکتروشيمی با استفاده از پرتوهای کاتدی ميتوانيم از بدن(مثلا قسمت سرطانی)عکس برداری کنيم.به اين صورت که فلز مورد نظر يا همان ماده شيميایی مورد نظر را به استفاده از سرنگ به همان قسمت سرطانی بيمار تزريق ميکنيم و با تاباندن پرتوهای کاتدی به راحتی ميتوانيم عکس برداری کنــيم.

اين ها رو معلم شيمی مدرسمون در آزمايشگاه گفته و من هم گفتم بهتــره براتون بنويسمشون.چون بهتــره مطالب و کاربردهاشون رو بلد باشيم.البته اين نکته رو هم بگم که يه سری کاربردهای کلی ديگه ای از جمله؛استفاده پرتوهای کاتدی در نمايشگــر تلويزيون،کامپيوتر و ... پرتوهای کاتدی دارند ولی اونا رو در هر سايتی ميتونين پيدا کنين ولی اين کاربردها در هيچ سايت ديگری نيست.ممنونم که مطلب رو خونديد.

يا علی...

کاربرد پرتوهای کاتدی:: موضوعات مرتبط: کاربرد پرتوهای کاتدی
:: برچسب‌ها: مطالب جالب, بيشتر بدانيد, دست نوشته, علمی تحقيقاتی, کاربرد پرتوهای کاتدی
نویسنده : محمد
تاریخ : سه شنبه ۱۸ مهر۱۳۹۱
زمان : ۲۱ بعد از ظهر